Demo Raport Light | Coface Infoquick

Exemplu raport Light

DETALII DESPRE FIRMA ANALIZATA

In sectiunea detalii despre firma analizata va prezentam informatii disponibile din surse publice. Aceasta sectiune ofera informatii utile despre profilul companiei si o privire de ansamblu asupra clasei de risc in care se incadreaza, atunci cand este comandata sectiunea de evaluare firma.

Clasa de risc ne indruma spre selectarea celor mai potriviti parteneri: firme de incredere, cu risc scazut sau firmele ce pot intampina dificultati la plata in viitor, avand risc crescut. Solicita un raport InfoQuick cu date despre firma care te intereseaza, pentru a afla toate datele de care ai nevoie ca sa poti evalua corect performanta intreprinderii: situatii financiare anuale, indicatori de profitabilitate si de solvabilitate, ipotecile companiei (AEGRM), clasa de risc, dosarele deschise in justie, datele de la ANAF si Registrul Comertului, dar si informatii din Centrala Incidentelor de Plati (CIP) sau BPI.

Nume companie:
TEST COMPANY SRL
Adresa principala:
Barlad, Str. BUCURESTI, Nr. 2, Vaslui
CUI:
1234567
Nr. de inreg. la Registrul Comertului:
J12/345/1999
Domeniu de activitate:
Fabricarea de mobilă n.c.a. (cod CAEN: 3109)
Data ultimei inregistrari la Registrul Comertului:
22.09.2018
Stare companie:
- functiune
Anaf activ/inactiv:
Activ
Taxa pe valoarea adaugata:
   - Platitor TVA:
Incepand cu 01.11.1999
   - TVA la incasare:
Nu
   - TVA split:
Nu
DATE FIRMA

Sectiunea date firma ofera informatii din surse publice, conform ONRC. In aceasta sectiune sunt disponibile toate datele ce formeaza o imagine clara asupra identitatii firmei.

Afli daca firma cautata are incidente de plata, datorii la bugetul de stat, pentru a evita riscul de a incheia parteneriate care pot aduce pierderi. In plus, ofera informatii despre dosarele in instanta, despre inscrierile in Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare pentru a avertiza potentialii creditori asupra contractelor de garantie incheiate anterior.

Date financiare2013, 2014, 2015, 2016, 2017
Indicatori financiari2013, 2014, 2015, 2016, 2017
CIP | Centrala Incidentelor de PlataFirma subiect NU are incidente de plata inregistrate la Centrala Incidentelor de Plati (CIP)
Datorii bugete de statFirma subiect NU figureaza cu datorii la bugetul de stat la data de 31.12.2017
BPI | Buletinul Procedurilor de InsolventaFirma subiect NU apare la Buletinul Procedurilor de Insolventa.
Dosare instanta2 dosare (conform criteriilor descrise la sectiunea Dosare instanta)
AEGRM | Ipoteci firmeCompania are 52 inscrieri la AEGRM.
Monitorul OficialFirma subiect figureaza cu 25 acte in Monitorul Oficial.
 
Cifra de afaceri (RON)
Capitaluri proprii (RON)
Numar angajati
Rezultat net (RON)

DATE FINANCIARE

Prin analiza datelor financiare ale unei firme, poti observa informatii cu impact impact negativ privind posibilitatea acesteia de a-si onora platile catre furnizori, prin deteriorarea profitului, cifrei de afaceri sau cresterea datoriilor catre ANAF, informatii care ajuta la evaluarea riscului de insolventa. In plus, sunt indicatori utilizati pentru aprecierea performantei si a situatiei financiare a unei firme.

Mai mult, urmarind evolutia anuala a datelor financiare, pot fi stabilite trenduri de evolutie, care ajuta la randul lor in stabilirea performantei companiei analizate. Obtine un raport complet cu date financiare si analiza riscului pentru firma care te intereseaza!

BILANT2017Evolutie2016201520142013
Active imobilizate305.854+119%139.949156.467244.916585.343
Active circulante1.496.991-14%1.735.9901.231.9071.233.1311.352.431
Stocuri0 09.829013.833
Total creante1.040.449+4%1.003.8671.353.2871.322.545649.812
Casa si conturi la banci456.541-38%732.122868.854380.534358.792
Cheltuieli in avans0 0000
Capitaluri proprii - total1.261.387-12%1.432.0051.684.428866.010517.943
Capital social subscris si varsat200 200200200200
Provizioane pt. riscuri si cheltuieli0 0000
Datorii - total541.470+22%443.943704.3671.111.0121.118.290
Venituri in avans0 0000
CONTUL DE PROFIT SI PIERDERE2017Evolutie2016201520142013
Cifra de afaceri3.632.465+1%3.601.2653.636.5452.650.0431.938.986
Venituri totale3.672.843+2%3.609.4793.650.3112.659.8321.952.587
Cheltuieli totale2.156.719+14%1.888.1521.627.5431.608.8861.538.109
Profitul sau pierderea bruta1.516.123-12%1.721.3262.022.8131.051.086414.354
Profitul sau pierderea neta1.260.377-12%1.430.9951.683.457865.773329.642
Numarul mediu de salariati9+13%8876

INDICATORI FINANCIARI - COMPARATIE CU SECTORUL DE ACTIVITATE

Cunoasterea nivelului indicatorilor economico-financiari si comparatia acestora cu mediana sectorului contribuie la evaluarea capacitatii companiei analizate de a plati furnizorii la timp prin gestionarea eficienta a capitalului de lucru.

Obtine toate informatiile de care ai nevoie despre o firma si indicatorii financiari necesari unei analize complete a firmelor cu care doresti sa inchei parteneriate, utilizand rapoartele Infoquick!

GRAD CAPITALIZARE    Capitaluri Proprii / Total Active
 20132014201520162017
Firma subiect 43% 57% 64% 54% 52%
Mediana sectorului 56% 67% 71% 65% 68%
Indicatori financiari

 

Indicatorul exprima gradul de finantare a activelor prin capitalurile proprii, respectiv aportul actionarilor si reinvestirea profiturilor. Un grad superior de capitalizare reflecta angajamentul pe termen lung al actionarilor pentru dezvoltarea sustenabila a companiei.

STRUCTURA ACTIVELOR    Active Imobilizate / Total Active
 20132014201520162017
Firma subiect 3.2% 3.4% 6.4% 5.9% 8.0%
Mediana sectorului 3.7% 2.5% 2.4% 2.6% 2.9%
Indicatori financiari

 

Indicatorul masoara gradul de investire al capitalului pe termen lung si reprezinta ponderea elementelor patrimoniale ce servesc compania in mod permanent.

RATA PROFITULUI NET    Rezultat Net : Cifra de Afaceri
 20132014201520162017
Firma subiect 17% 18% 20% 16% 11%
Mediana sectorului 12% 20% 22% 23% 26%
Indicatori financiari

 

Acest indicator pune in evidenta capacitatea companiei de a transforma vanzarile in profit net. Valorile superioare reflecta o capacitate de performanta financiara superioara a companiei.

RANDAMENTUL ACTIVELOR    ROA = Rezultat Net / Active
 20132014201520162017
Firma subiect 31% 40% 42% 35% 28%
Mediana sectorului 14% 18% 21% 27% 27%
Indicatori financiari

 

Rata rentabilitatii economice ofera informatii asupra eficientei folosirii activelor companiei in activitatea acesteia si generarea de profit.

RANDAMENTUL CAPITALURILOR    ROE = Rezultat Net / Capitaluri Proprii
 20132014201520162017
Firma subiect 73% 70% 66% 65% 54%
Mediana sectorului 40% 39% 42% 52% 46%
Indicatori financiari

 

Rata rentabilitatii financiare reflecta randamentul oferit de companie pentru remunerarea capitalurilor investite de actionari. Acest randament trebuie sa acopere riscul de tara, de sector si de intrare in insolventa a firmei subiect.

DURATA DE COLECTARE A CREANTELOR    DSO = (Creante / Cifra de Afaceri) * 360
 20132014201520162017
Firma subiect 128.21 109.57 137.21 128.74 111.02
Mediana sectorului 45.75 44.64 44.64 41.81 45.23
Indicatori financiari

 

Indicatorul masoara durata medie de incasare a creantelor si este exprimat in numar de zile. Valorile in crestere sau peste media sectoriala pot indica faptul ca firma analizata isi incaseaza mai greu creantele de la clienti.

DATORII LA BUGETUL DE STAT, DATORII ANAF - DATE DESPRE FIRME

Inainte sa iei decizia unei colaborari profitabile pentru business-ul tau, trebuie sa stii daca partenerul cu care doresti sa inchei afaceri are datorii la ANAF. Informatiile furnizate in aceasta sectiune a raportului InfoQuick sunt deosebit de importante in managementul riscului de neincasare si pentru evitarea situatiilor privind incapacitatea de plata.

Cu analizele detaliate continand indicatori de performanta financiara si de solvabilitate, situatii financiare anuale si datele despre datorii la bugetul de stat, deciziile de business sunt mai usor de luat. De asemenea, poti adopta masuri de precautie in parteneriatele cu grad ridicat de risc. Solicita un raport InfoQuick cu date despre firma care te intereseaza!

lista firme cu datorii la ANAF - informatii firme
Data inregistrarii Sanatate Asigurari sociale Somaj Bugetul de stat Total datorii (RON) Observatii
31.12.2017 191.814 477.912 21.611 2.002.242 2.693.579  
31.03.2018 608.958 1.333.849 44.082 3.359.422 5.346.311 Insolventa
30.06.2018 392.135 977.468 44.080 3.986.003 5.399.686 Insolventa
30.09.2018 0 0 0 0 0  

Ce trebuie sa stii despre lista firmelor cu datorii de la ANAF

Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) publica cu frecventa trimestriala lista -plajei de firme care inregistreaza restante fiscale peste pragul de 100.000 lei. Restantele fiscale se refera la neplata la termen a contributiilor pentru sanatate, asigurari sociale, somaj sau bugetul de stat (impozit pe venit, profit sau TVA).

Cum verifici lista firmelor cu datorii la stat. Recomandari

In primul rand, inregistrarea de restante fiscale la ANAF reflecta problemele financiare ale firmei analizate, care pot fi cauzate de orientarea creditului fiscal pentru alte nevoi sau incapacitatea firmei analizate de a plati impuneri fiscale, calculate retroactiv de catre autoritatile statului.

In orice caz, situatia nu este favorabila pentru credibilitatea firmei analizate, din cauza riscului fiscal, care se poate materializa prin diverse masuri asiguratorii (de ex.: sechestru asigurator asupra conturilor bancare sau diverse alte active).

Riscul firmelor care inregistreaza datorii fiscale catre bugetul de stat creste direct proportional cu valoarea restantelor raportate la nivelul datoriilor totale (companiile care inregistreaza peste jumatate din datoriile catre autoritatile statului nu isi pot deschide procedura de insolventa la propria cerere, fara o aprobare prealabila a statului). De aceea, cele mai bune practici recomanda monitorizarea periodica a datoriilor fiscale inregistrate de catre clientii catre care se vinde cu plata la termen.

Pentru clarificarea detaliilor restantelor catre autoritatile statului, se recomanda:

  1. analiza certificatului fiscal actualizat la zi, in care se pot observa toate drepturile si obligatiile fiscale ale companiei respective
  2. situatia la zi a masurilor asiguratorii luate de catre statul roman;
  3. precum si posibilele solutii negociate impreuna cu reprezentantii ANAF cu privire la plata restantelor fiscale.

BULETINUL PROCEDURILOR DE INSOLVENTA (BPI) - FIRME IN INSOLVENTA

In Buletinul Procedurilor de Insolventa (BPI) realizat de Oficiul National al Registrului Comertului, sunt publicate citatiile, convocarile, notificarile si comunicarile actelor de procedura efectuate de instantele judecatoresti, de administratorul judiciar sau de lichidator dupa deschiderea procedurii insolventei.

In cazul in care nu este identificat niciun dosar la BPI, cel mai probabil, respectiva firma nu este in insolventa. Totusi, pentru o siguranta mai mare, este recomandata si verificarea Portalului instantelor de judecata. Afla toate informatiile de care ai nevoie despre o firma, inclusiv procesele in care este implicata, evaluand performanta sa prin analiza indicatorilor financiari aferenti si solicita un raport cu date despre firme InfoQuick!

Nr.crt. Denumire act Nr.act Data act Nr.dosar Nr.buletin Data buletin Instanta
1 Proces verbal al comitetului creditorilor 12561   111/22/2018 12970 03.12.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
2 Convocare comitet creditori 12528 20.11.2018 111/22/2018 12196 21.11.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
3 Citatie   09.11.2018 111/22/2018 11865 16.11.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
4 Raport de activitate 12477 05.11.2018 111/22/2018 11119 07.11.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
5 Proces verbal al comitetului creditorilor 12415 11.10.2018 111/22/2018 11337 15.10.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
6 incheiere de amanare   20.08.2018 111/22/2018 11329 15.10.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
7 Sentinta civila 1396 27.08.2018 111/22/2018 11329 15.10.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
8 Sentinta civila 181 27.08.2018 111/22/2018 11329 15.10.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
9 Comunicare sentinta   26.09.2018 111/22/2018 11329 15.10.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
10 Comunicare sentinta   24.09.2018 111/22/2018 12329 15.10.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
11 incheiere de amanare   13.08.2018 111/22/2018 11329 15.10.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
12 Raport lunar privind descrierea modalitatilor de indeplinire a atributiilor si justificarea cheltuielilor efectuate in conditiile art.59 alin.(1) din Legea 85/2014 12408 04.10.2018 111/22/2018 11668 05.10.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
13 Convocare comitet creditori 13394 02.10.2018 111/22/2018 13404 02.10.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
14 incheiere civila 1389 13.08.2018 111/22/2018 12429 19.09.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
15 Comunicare incheiere   30.08.2018 111/22/2018 12429 19.09.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
16 Comunicare sentinta   31.08.2018 111/22/2018 12356 19.09.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
17 Sentinta civila 383 13.08.2018 111/22/2018 12356 19.09.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
18 incheiere civila 1386 13.08.2018 111/22/2018 12335 19.09.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
19 Comunicare incheiere   30.08.2018 111/22/2018 13335 19.09.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
20 incheiere civila 3185 13.08.2018 111/22/2018 11317 18.09.2018 Tribunalul Bucuresti Sectia Civila
 

DOSARE IN JUSTITIE - DATE DESPRE ACTIUNILE IN JUSTITIE ALE FIRMELOR

Sectiunea dedicata datelor despre firme cu dosare in justitie iti ofera informatii oficiale cu privire la toate dosarele (litigiile) aflate pe rolul instantelor de judecata, inclusiv cu privire la insolventa. Astfel, vei sti daca firma subiect a avut in ultimii ani dosare in instanta, precum si ce tip de dosare.

Avand la dispozitie informatiile despre istoricul de procese al companiilor, dar si alte date despre firme, poti decide daca prezinta siguranta pentru parteneriate profitabile. Alege datele si indicatorii financiari care de care ai nevoie si solicita un raport InfoQuick despre o firma care te intereseaza!

Dosare
CENTRALIZATOR DOSARE IN INSTANTA
Obiect20142015201620172018
Somatii de plata11000
Cereri de insolventa01013
Ordonante de plata63100
Alte dosare812171335
NR. DOSAR: 1889/2/2014 - Contencios administrativ si fiscal
Instanța: Curtea de apel BUCUREŞTI
Număr dosar: 1234/56/2018
Obiect cauză:pretentii
Materia juridică: Contencios administrativ si fiscal
Stadiu procesual: Recurs
Data înregistrării: 11.08.2018
Căi de atac:
PARTI
CalitateDenumire
IntimatTEST COMPANY SRL
IntimatTEST COM SRL
PetentTEST COMPANY IMPEX SRL
TERMENE DE JUDECATA
TermenDetaliiSolutie
2018-09-11Respingere recursRespinge plangerea ca nefondata. Definitiva. Pronuntata in sedinta publica, azi 11.09.2018.
2018-09-04Amana pronuntareaAmana pronuntarea la data de 11.04.2014. Pronuntata in sedinta publica, azi 04.09.2018.

ATENTIE! Aceasta sectiune contine informatii importante cu privire la posibile procese comerciale deschise de catre diversi creditori impotriva firmei analizate. Deoarece cautarea companiei in Portalul Instantelor de Judecata nu se poate realiza decat dupa numele firmei si avand in vedere multitudinea materiilor juridice, au fost considerate doar procesele care respecta simultan urmatoarele conditii:

  1. Materia juridica: Faliment, Civil, Comercial si Litigii cu profesionistii;
  2. Parti implicate: Debitor, Contestator, Intimat, Parat, Recurent;
  3. Vechime dosar: maximum 3 ani; sunt afisate cele mai recente 10 dosare, in functie de cel mai apropiat termen.
  4. Tip instanta: Tribunalele si Judecatoriile din judetul de inmatriculare a firmei, si Curtea de Apel arondata.

Important: Criteriul de cautare este numele firmei si, din acest motiv, este posibil ca in raport sa apara si alte companii a caror denumire include si numele cautat, fara sa aiba in mod obligatoriu legatura cu firma analizata.

Deteriorarea comportamentului de plata poate fi indicata de frecventa ridicata a proceselor recente deschise impotriva firmei analizate sau inregistrarea unor litigii majore (din perspectiva valorii prejudiciilor solicitate de catre creditori).

Consecinte/ Recomandari Inregistrarea proceselor pe calea instantelor judecatoresti impotriva firmei analizate poate cauza deteriorarea credibilitatii companiei, complica accesul la marfa si materie prima si limiteaza perspectivele privind dezvoltarea viitoare a afacerii. De aceea, cele mai bune practici recomanda monitorizarea periodica a proceselor inregistrate impotriva clientilor de catre creditori diversi.

Conform Portalului instantelor de judecata (PortalJust.ro), compania subiect inregistreaza 102 procese care respecta simultan toate filtrele considerate. Din considerente estetice, in acest raport sunt incluse informatiile pentru cele mai recente 10 procese. Restul detaliilor pentru aceasta sectiune sunt incluse in anexa XLS la acest raport, foaia de calcul PortalJust, precum si in platforma InfoQuick.

AEGRM - VERIFICAREA FIRMELOR CU IPOTECI

Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare - AEGRM constituie un sistem de evidenta a ipotecilor mobiliare si de publicitate, structurat pe persoane si bunuri, care asigura inregistrarea operatiunilor cu si asimilate acestor ipoteci.

Raportul cu date despre firme InfoQuick iti pune la dispozitie analize de risc si indicatori financiari, date despre datoriile unei firme la bugetul de stat sau situatia ipotecilor, dosare in justitie si evaluarea firmei analizate.

AEGRM | Ipoteci firme
CreditorTotal inregistrariInregistrari inactiveInregistrari activeBunuri active
Bunuri autoBunuri mobileAlte bunuriTotal
Total521042521130156
TEST BANK42834021125146
TEST LEASING IFN4044004
TEST LEASING FINANCE IFN2020022
TEST COM SRL - PUNCT DE LUCRU CRAIOVA1010033
TEST HOLDING IFN1011001
TEST CORPORATION BANK2200000

ATENTIE! Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare (AEGRM) publica cu frecventa zilnica toate ipotecile mobiliare inregistrate de catre companiile active in Romania in favoarea creditorilor acestora (furnizori, institutii de credit, stat sau diversi creditori). Informatiile inregistrate se refera la identitatea creditorului, debitorului (firma analizata), detaliile activelor asupra carora se constituie ipoteca, precum si prioritatea garantiilor in cazul in care ipoteca se constituie asupra aceluiasi activ.

Consecinte/ Recomandari – Cresterea frecventei si a echivalentului valoric al garantiilor oferite de catre firma analizata catre diversi creditori poate indica o limitare a bonitatii suplimentare, avand in vedere ca majoritatea activelor sunt deja oferite sub forma de garantie. De aceea, cele mai bune practici recomanda monitorizarea periodica a garantiilor reale mobiliare inregistrate de catre clientii catre care se vinde cu plata la termen. De asemenea, in momentul preluarii unui activ sub forma de garantie oferita de firma analizata, este obligatorie verificarea inregistrarilor la AEGRM pentru a constata daca activul respectiv este liber de orice alte sarcini (garantii constituite de creditori diversi).

Fii cu un pas inaintea tuturor!

Descarca studiile Coface si fii la curent cu cele mai puternice sectoare in care poti investi.